SÖMESTR ROBOTİK KAMPI

0

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için Sömestr Robotik Kampı başlıyor. Çocuklar kodlama, tasarım ve robotik öğreniyor.

5 gün sürecek eğitimler boyunca öğrenciler Motor hareketleri, sensörlerden gelen bilgileri okuma, gelen veriye göre görev tamamlama, göreve uygun robot inşa etme, değişkenler, matematiksel hesaplamalar gibi konuların yer aldığı eğitim için daha önceden edinilmiş herhangi bir robotik veya programlama bilgisine ihtiyaç duyulmuyor.

Eğitim Konuları

1.)Gün Kodlamaya Giriş: Algoritmik Düşünce & Scratch

Algoritma, matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Yani belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çizilen yola algoritma denir. Genellikle programlamada kullanılır ve tüm programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanır.

Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) çocuklara yönelik geliştirdiği “Scratch” programı, çocukların bilişsel ve algoritmik becerilerini geliştirmeye yardımcı oluyor. Çocuklar bu eğitimde geometrik şekilleri (kare, dörtgen, beşgen vs), yaprak çizme, kendi karakterini çizmek ve dans ettirmek, konuşma balonları, orkestra oluşturma vs. gibi konuları deneyimleyecekler. 5 kişilik gruplar halinde eğitim alacak çocuklar bu eğitimde kodlamanın mantığını öğrenecekler.

2.)Gün Mbot Robotik Kodlama Atölyesi

MBot, temel robotik ve elektronik alt yapısının yanında, kolay programlanabilme özelliğine sahip çocukların el becerilerini geliştirmesi ve tecrübeler elde edebilmesi için geliştirilmiş modifiye edilebilir bir robotik kittir. Günümüzde en yaygın ve basit programlama dili olan Scratch ile programlanabilen, gerektiğinde ise içerisinde bulunan Arduino kartı programlanarak kontrol edilebilen bir robottur. Uygulamalar sırasında a’dan z’ye mBlock programı tanıtılacak. Robotların çalışma mantıkları ve sensörleri hakkında bilgiler verilecektir.

3.)Gün Mobil Uygulama Geliştirme Atölyesi

App Inventor, Goole tarafında ortaya çıkarılan daha sonra Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen, blok tabanlı mobil uygulama geliştirme platformudur.

Çocuklar yap boz birleştir gibi kod bloklarını birleştiryor, oyunlar, uygulamalar yapabiliyor ve bunun için programlama bilgisine ihtiyaç duymuyor. Sürükle ve bırak yöntemiyle uygulama geliştirirken hem eğleniyor hem de programlama mühendisliğinin en temel yeteneği olan algoritma geliştirmeye öğreniyorlar.

Geliştirdikleri uygulamaları başkalarıyla paylaşıp arkadaşlık kazanıyor, eleştirisel bakış açısıyla projeleri ele alıyorlar ve geribildirimde bulunuyorlar. Bilgisayarlar üzerinde birçok bileşeni kullanarak tanıyor, bilgi ve deneyim kazanıyorlar. En önemlisi, bunları yaparken bolca eğleniyorlar!

4.)Gün Arduino ile robotik programlama

 Arduino atölyesi ile çocuklar, bir yandan çok eğlenirken diğer yandan da  fiziksel olarak  dikkat, odaklanma ve motor becerilerini geliştirecek. Mantıksal ilişki kurmak, problem çözme, eleştirel düşünme ve akıl yürütme  becerileri gelişen çocuklar; arduino geliştirme kartı ile model sensörler kullanarak kendi robotlarını programlayabilip, kendi elektronik aletlerini tasarlaryabilecek hale gelecekler.

5.) Gün Lego Robotik Atölyesi

Lego Robot Eğitimi Gerçek hayatta olan zorlukları ilgi çekici fiziksel ve dijital ortamda yaratıcılık ile, öğrencilerinizi, gerçek dünya bağlamında çözüm programlarken kodlama yoluyla 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeleri konusunda teşvik eden yeni bir yöntemdir.

LEGO Eğitimi çözümleri hakkında gerçekten keyif aldığımız şey, öğrencilerin kendi başlarına projelerini hayata geçirmesi için zaman kaybetmemesidir. Kendi fikirlerini keşfetmelerine izin verilir. Yaratıcılıklarını öne çıkarır Lego Eğitimi ile keşfederken kendilerine destek vererek çözüme yaklaşmada zamandan kazanılır.

Lego Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

 • Çocuklara üç boyutlu düşünmeyi öğretir.
 • Çocuklar yönergeler ile yeteneklerini fark eder.
 • Oyun kurma, problem çözme, organizasyon ve planlama becerisi geliştirir.
 • Yaratıcılığı gelişir.
 • İletişim ve eleştirel düşünmeyi geliştirir.
 • Çocukların motor gelişimini artırır.
 • Çocukların öğrenmelerini eğlenceli hale getirir.
 • Çocukları deneme ve risk alma yönünde teşvik eder.

Bu nedenle, oyunların çocuklar için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Aslında, çoğu kişinin çocuk gelişimindeki en önemli etkinlik olduğu gerçektir.

 

 • -Öğrenciler uygulamalı ve disiplinler arası bir eğitim modeline uygun olarak çalışır.
  -Her öğrenci için yeterli ve zengin eğitim materyali atölyemizde bulunmaktadır.
  -Nitelikli eğitimci ve rehberler sürekli olarak öğrencilere destek olmaktadır.
  -Öğrenciler kendi projelerini üretebilmekte ve geliştirebilmektedir.
  -Atölye çalışmaları öğrencilerin sosyalleşmeleri için fırsatlar içermektedir.
 • -Analitik düşünme yeteneği
  -Yazılım diline hakimiyet
  -Ekip çalışması
  -Proje tabanlı öğrenme yardımıyla sorun giderme
  -El becerileri ve motor kasları gelişimi
  -Üst düzey düşünme becerilerini arttırma
  -Odaklanmayı artırma, dikkat süresini uzatma.
 • -9-16 yaş aralığındaki bütün çocuklar
  -Teknolojiye ilgi duyan çocuklar
  -Temel bilgisayar bilgisine sahip çocuklar
  -Maker kültürü ile tanışmak isteyen çocuklar.
 • Dersler 1. Grup ve 2. Grup olarak planlanacaktır.

  1.Grup Saatleri: 10:00 – 13:00
  2.Grup Saatleri: 13:30 – 16:30

 • 5 Günlük Eğitim İçin
  350 TL+kdv’dir
Başvuru İçin Tıklayın

 

 

Share.

Leave A Reply