Scratch ile Kodlama Nedir?

0

Scratch MIT (Massachusetts Institute of Technology) üniversitesi tarafından geliştirilen bir görsel programlama dilidir. Bu dil özellikle 9-16 yaş grubu öğrenciler için oluşturulmuştur. Bu dili kullanarak kendi oyununuzu programlayabilir, kendi animasyonlarınızı oluşturabilir ve yaratıcılığınız dahilinde birbirinden güzel çalışmalar üretebilirsiniz.

Scratch Nedir?

Scratch, programlarınızı görsel olarak yazabileceğiniz bir programlama dilidir. Scratch ile programlama öğrenmek hem basit hem de zevklidir. Scratch‟da kod yazmak için blokları kullanırız. Blok sistemi sürükle bırak yöntemine dayandığı için programlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Scratch‟da oyun programlamak lego oynamaya benzer. Lego oyunundaki gibi blokları birleştirirsiniz. Eğer doğru blokları birleştirirseniz ortaya çok güzel bir program, animasyon veya oyun çıkar. Scratch, günümüzde programlama eğitiminde en çok kullanılan programlama dillerinden biridir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard‟da bilgisayar bilimlerine giriş dersinde Scratch kullanılmaktadır. Scratch çok kullanılan ve sevilen bir programlama dili olduğu için Scratch kullanırken destek bulmakta zorlanmazsınız.

Scratch ile Oyun Programlama

Bugün oynadığımız oyunlar, Scratch‟da yapacağımız oyunlar ile kıyaslanamayacak kadar gelişmiş düzeyde olabilir ancak unutmamamız gereken nokta; oyunlar her zaman bu kadar gelişmiş değillerdi. İlk bilgisayar oyunları bugünkü oyunlara göre çok basit düzeydeydi. Bilgisayar teknolojisinin bugüne göre çok geride olması ve programlama
dilerinin henüz çok gelişmemiş olması sebebiyle o günkü oyunlar bugün için bize çok basit gelebilir ancak o günkü şartlarla değerlendirildiğinde, aslında efsane oyunlar oldukları unutulmamalıdır.

Scratch ve Robotik

Scratch ve Robotik 18. Yüzyıl için buhar makineleri ne ise 21. yüzyıl için de robotlar odur. Robotlar 21. Yüzyılın buhar makineleridirler. Öğrenciler robot setleri ile kontrol teorisi ve sistem mühendisliği kavramlarını işletme, sosyal bilimler ya da biyoloji gibi birçok bilim dalına uygulayarak, kendi belirledikleri robotik projeleri aracılığı ile öğrenebilirler. Endüstriyel makinelerden farklı olarak robotlar dinamik aletlerdir ve çevreleri ile ilişki kurarlar. Çocuklar karmaşık sistemlerin ilkelerini robotların yaşadığı dinamik problemleri çözerek pekiştirirler. Robotlar çok disiplinli eğitim araçlarıdır. Matematik, fizik, sistem mühendisliği, kontrol teorisi gibi konuları tek bir proje içinde kapsamak mümkündür. Robot projelerinden elde edilen becerilerden çocuklar hayatları boyunca faydalanabilirler ve yüzyılın yeni meslek ve kariyerlerine hazırlıklı olurlar. Robot projeleri çocukların zihin modelleri kurmakta zorlandığı uygulamalı fizik gibi konuları somutlaştırır.

İnteraktif hikayeler: Hem ekranda hem de fiziksel dünyadaki karakterlerden oluşan bir hikaye yaratabiliriz. Karakterleri denge Ya da uzaklık sensörleri ile hareket ettirebiliriz.

Macera hikayeleri: Tarihi Ya da hayal ürünü interaktif bir macera yaratabiliriz. Gezi: Sensörler ile karakterleri ekranda dolaştırarak sanal bir gezi düzenleyebiliriz.

Kutlamalar: Özel günler ve kutlamalar için projeler tasarlayabiliriz.

Oyunlar: Denge ve uzaklık sensörlerini ile veri girişi sağlayarak bir oyun tasarlayabiliriz.

Labirentler: Denge sensörü ile karakteri labirentin içinde dolaştırabiliriz.

Dans: Bir Scratch programı yazarak dans eden bir robot yapabiliriz.

scratch ile kodlama

Share.

Comments are closed.