EV3 Uzay Görevlendirme Seti ve Görevleri

0

LEGO İLE UZAY MACERASI BAŞLIYOR!

Robotik alanındaki ilgi çekici ve kolay bir giriş olarak tasarlanan Ev3 uzay görev seti ile öğrenciler Mars’a seyahat eden ve Mars’ta yaşayan gerçekçi bir temayla çalışacaklar.

Bu set, uzay temasını temel alan yarışma ve öğrenme görevlerini içermektedir. Uzay görev senaryolarında “Bilim adamları ve Mühendisler” olarak çalışan öğrenciler mevcut uzay araştırma konuları ile yaratıcı düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirirken,  eğlenerek uzay maceralarını da tamamlarlar.

NASA uzmanlarıyla birlikte geliştirilen üç araştırma projesi öğrencilerin mevcut uzay araştırması konularına yenilikçi çözümler keşfetmeleri ve yaratmaları için zengin fırsatlar sağlar.

STEM kavramlarını öğrencilere eğlenceli ve yapılandırılmış bir şekilde öğreten Uzay Görev Seti ile;

 • Gerçek dünyadaki problemleri çözme
 • Takım çalışması yoluyla çözümler geliştirme
 • Robotlar oluşturma, test etme ve değerlendirme
 • Programlama deneyimi, sensörler, motorlar ve akıllı birimlerle çalışma fırsatları sunar.

Dünya atmosferinden çok uzakta yaşayabilmek için insanlar; içmek için suyu, yemek yiyebilmek için yiyeceği, nefes alabilmek için havayı sağlayan sistemlerle ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlar uzayda hazır ve kullanımda değildir fakat uzay çok geniş kaynaklara ve imkânlara sahiptir. Eğer öğrenciler bunları keşfederse, belki de dünyadaki hayatı değiştirip, geliştirebilirler veya diğer gezegenlerde hayatta kalma imkânı sunabilirler. Uzay görevi aktiviteleri devam ettikçe, aşağıda verilen sorunları çözmeyi amaç edinen konularla ilgilenme şansı yakalayacaklar;

 • İnsanlar hayatta kalmak ve uzayda koloni oluşturmak için nelere ihtiyaç duyarlar?
 • Bir yapay uzay kampını desteklemek için nasıl enerji üretirsiniz?
 • Robotlar uzay keşfi için insanlara nasıl yardımcı olabilir?

NEDEN LEGO UZAY GÖREV SETİNİ SEÇTİK ?

LEGO MINDSTORMS Eğitim EV3 Uzay Görev Seti gerçek dünya senaryolarını hayata geçirmek için tasarlandı. Bu setle öğrenciler uzay araştırmacılarının çözmeye çalıştıkları sorunları keşfederler.

Hazırlanan görevler öğrencileri, gerçek uzay keşfi zorluklarını çözen robotlar oluşturmak için programlama ve problem çözme becerilerini uygulayarak yaratıcı bir şekilde uyarlamaya itiyor.

Bireysel öğrenme görevleri öğrencileri belirli görevleri çözmek için bilgiyi araştırmaya, gözlemlemeye, hesaplamaya ve uygulamaya teşvik eder.

NASA ile birlikte geliştirilen 3 araştırma projesi öğrencileri uzay araştırması için planlama sürecini tanımaya yönelik olarak tasarlandı.

Anahtar öğrenme değerleri

 •  Gerçek yaşam problemlerine çözüm üretmek.
 •  Uzay ortamında STEAM becerilerini geliştirmek.

UZAY MACERASINDA HANGİ GÖREVLER VAR?

Görev 1 – İletişimi Etkinleştir!

Bilim adamları uzay istasyonunun tabanına ham veriler girmeliler ancak şuan bu mümkün görünmüyor. İhtiyacımız olan şey, iletişim istasyonunda irtibatı çevrimiçi, hızlı ve etkili bir şekilde sağlayabilecek robotik uzmanları! Ekibinle birlikte bu zorlu görevi başarabilirsin, istasyonu çevrimiçi haline getirmek için robotlarınla birlikte elinden gelen her şeyi yap!

Görev 2 – Mürettebatını birleştir!

Mars’a yolculuğun neredeyse zamanı geldi! Başarılı bir görev için, sağlam bir mürettebatı bir araya getirmen gerekiyor. Uzay görevinin en önemli üyesi Uçuş komutanıdır. Onu uçuş için hazırladığı ay uçuş üssünden zemine indirmen gerekiyor. Robotunu bu görev için programlayabilir misin?

 

Görev 3 – MSL Robotu Kurtar!

MSL robot, Mars’ın çeşitli görevlerinde dolaşmak için kullanılır. Dik yamaç tırmanırken, sıkıştı ve serbest kalması için yardıma ihtiyacı var. Tekerlekleri döndükçe daha çok sıkışıyor. Robotun eğimden nasıl kurtulacağını ve görevine geri dönmesini bilen tek kişi sensin, robotunu programla ve çok dikkatli ol!

Görev 4 – Uyduyu Yörüngeye Yerleştir!

Görev sırasında uzay üssünün Dünya ile iletişim kurabilmesi için bir geniş bant iletişim uydusunun Dünyanın düşük dereceli yörüngesinde başlatılması gerekiyor. Uydunun işaretlenmiş bölgeye girmesini sağlamalısın ve başarılı olman çok önemli. Sana güveniyoruz

Görev 5 – Kaya Örnekleri Topla

Mars görevi sadece oraya gidebilmekten ibaret değil, bilim adamları üç kaya örneği toplamanı ve bunları araştırmaları için geri götürmeni istiyor. Mars’tan iki tane ve yakınlardaki asteroit Vesta’dan bir numune toplamalısın. Bu örnekleri vermeden bilim adamları ayrıntılı araştırmalarını tamamlayamayacaklar, onlar test tüpleri raflayıp, kütle spektrometresini ateşlerken sende robotlarını programla!

Görev 6 – Güç Kaynağını Güvenceye Alın

Uzay tabanı roket için neredeyse hazır ancak yine de bir güç kaynağı temin edilmesi gerekiyor. Roket ayrılmadan son bir iş kaldı, İstasyona giden gücü sağlamak için güneş dizinlerini açıp kurman gerekiyor, bunun sayesinde mürettebat oraya gittiğinde her şey hazır ve çalışır durumda olacak.

Görev 7 – Fırlatma İşlemini Başlat

Fırlatma mevziine hoş geldiniz. Mürettebatı Mars’a göndermek dışında hiçbir şey kalmadı. Roketi fırlatmak için başla butonuna basman gerek, robotunu programla ve Mars’a yolculuğun keyfini çıkar. Tüm başarılarından gurur duyuyoruz.

EV3 Uzay Aktivitesi Paketi, 30 saatlik sınıf eğitimi ve STEAM uyumlu multidisipliner ders plan aktiviteleri sağlar. Uzay alanında uzmanlarla birlikte geliştirilen meydan okuma görevlerini ve araştırma projelerini içerir. Öğrenciler mevcut alan araştırması konularına yenilikçi çözümler keşfedip bunları uyumlu ev3 yazılımı ile uygulayabilirler.

 

Uzay Mücadelesi Etkinlik Paketi aşağıdaki ana kategorilerden oluşur:

 • Dişli Sistemleri
  Çarkın temellerini öğrenirler, böylece öğrenciler etkili bilişim robotları kurarak fizik bilimi ve matematiksel ilkeleri uygulayabilirler.
 • Öğrenme Görevleri 
  Öğrencileri belirli görevleri çözmek için bilgiyi araştırmaya, gözlemlemeye, hesaplamaya ve uygulamaya teşvik eden 9 ayrı Öğrenme Görevini içerir.
 • Araştırma Projeleri
  Uzay araştırması için planlama ve geliştirme ile öğrencileri tanımak için tasarlanmış tartışmalar ve projeler.
 • Zorlu Görevler
  Öğrencilerin gerçek uzay arama zorluklarını çözen robotlar oluşturmak için programlama ve problem çözme becerilerini uygulayan ve yaratıcı bir şekilde uyarlayan 7 ayrı görev.
Share.

Leave A Reply