Algoritma nedir?

0

Algoritmayı kısaca bir problemin çözümünde izlenecek yol olarak tanımlayabiliriz. Genelde bilgisayar biliminde ve matematikte tanımlanan, belli bir başlangıcı ve sonu olan çözüm yoludur.

Literatüre uygun başka bir tanım yapacak olursak da; Algoritma, bir problemin çözümü için, adım adım uygulanan kurallar dizisidir diyebiliriz.

Algoritma Niçin Kullanılır? Ne İşe yarar?

Algoritmayı aslında biz hayatımızda aktif olarak kullanmaktayız. Örneğin alışveriş listesi hazırlarken dolabı kontrol ederiz ve yumurta yoksa listemize ekler yolumuza devam ederiz. Eğer yumurtamız varsa yumurtayı alışveriş listemize eklemeden devam ederiz.
Bir program yazacaksanız bu programı kod haline dökmeden önce mutlaka bir algoritma çıkartmalısınız. Bunu elbette basit birkaç satırlık kodlarda gerek görmeyebilirsiniz ancak ileride yüzlerce hatta binlerce satır koddan oluşacak programları yazarken gerçekten büyük faydasını göreceksiniz.
Bir programı yazmadan algoritmasını oluşturmanın sizlere şöyle avantajları olacaktır;

 • Programı kodlamanız daha basit hale gelecektir. Takıldığınız yerde algoritmaya bakıp, kodlamaya devam edebilirsiniz.
 • Bir programın algoritması belli ise bu programı sadece düşünen kişi değil diğer kişilerde yazabilir. Bu yüzden özellikle takım çalışmalarında algoritma çok önemlidir.
 • Algoritma hazırlarken mantıksal hatalar minimum seviyeye iner. Çünkü algoritmanızı genel anlamda kontrol ederek mantık hatalarını rahatlıkla bulabilir ve düzeltebilirsiniz. Buda size programı yazarken karşılaşacağınız birçok sorunun önüne geçmenizi sağlar.
 • Algoritmayı hazırlarken o konuda ki bilgilerinizi de gözden geçirmiş olursunuz. Bildiğiniz üzere bir sorunu çözmek için o konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eğer algoritmayı çıkartırken bazı yerlerde zorlanıyorsanız daha fazla bilgi alarak daha iyi bir kod yazabilirsiniz.
 • Gereksiz yere geri dönüp hata aramak yerine hızlıca algoritmanıza bakar ve yolunuza devam edebilirsiniz.

Bilgisayar biliminde algoritmalar yazılımdaki her yerdeler. Örneklendirecek olursak, bilgisayarda offline olarak yapılan tüm işlemler, oynanan oyunlar, çalıştırılan programlar, web siteleri, mobil uygulamalar, robotlar… Kısacası sanal ortamdaki her işlem algoritmalar ile gerçekleşiyor. Gelin beraber algoritma ile programlama arasındaki bağlantıyı inceleyelim.

Algoritma ve Programlama Bağlantısı

Tüm programlama dillerinin temelinde algoritma vardır. Algoritmalar, programlama dillerinin vasıtasıyla uygulanabilirler. Programda kullanılan dil ve kullanım alanı ne olursa olsun algoritması olmayan bir program yoktur. Programda bir algoritmanın işlemesi için dışarıdan gelen tüm girdiler “değişken” olarak tanımlanır. Algoritmada ki döngüler ve işlemler, bu değişkenler üzerinden gerçekleşir.

Algoritmada ki tüm ihtimaller belirtilmiş ve net olmalıdır. Hiçbir ihtimal şansa bırakılmamalıdır.

Algoritmada 3 temel bileşenimiz vardır.

1. Değişkenler: Dışarıdan girilen ve bizim oluşturduğumuz değerleri tutan elemanlardır.
2. Algoritma:  Kısaca gerekli adımların mantıksal bir sıra ile yazılmasıdır.
3. Akış Diyagramı: Birbirine oklar gösterilerek algoritmaları ve şemaları birbirine bağlayan kutulara denir.

Her algoritma aşağıdaki kriterleri sağlamalıdır.

1. Girdi: Sıfır veya daha fazla değer dışarıdan verilmeli.
2. Çıktı: En azından bir değer üretilmeli.
3. Açıklık: Her işlem (komut) açık olmalı ve farklı anlamlar içermemeli.
4. Sonluluk: Her türlü olasılık için algoritma sonlu adımda bitmeli.
5. Etkinlik: Her komut kişinin kalem ve kâğıt ile yürütebileceği kadar basit olmalıdır.

Akış Diyagramları – Şemaları

Akış diyagramı, bir problemin çözümüne yönelik izlenecek yöntemlerin şekil ve sembollerle ifade edilmesidir. Akış şemasında her adım birbirinden farklı anlamlar taşıyan şekillerden oluşur ve adımlar arasındaki ilişki oklar ile tayin edilir. Kodlanacak programın akış şemasının oluşturulması, sürecin daha kolay çözümlenmesine yardımcı olur.

Akış Diyagramında Kullanılan Şekiller

Basit Algoritma Örnekleri, Şekilleri ve Çözümleri

İki Sayının Toplamı Algoritması

 1. Başla
 2. X değerini gir.
 3. Y değerini gir.
 4. Toplam = X + Y
 5. Toplam değerini ekrana yaz.
 6. Dur
Share.

Leave A Reply